صفحه در حال بارگزاری
لطفا شکیبا باشید

تکنولوژی (WiDi)

امکان بهره گیری از فناوری WIDI اینتل

چندی پیش، از سوی شرکت اینتل فناوری با عنوان WIDI ارائه شده که در آن یک صفحه نمایش بی سیم به یک کامپیوتر شخصی (PC) متصل می شود و با برنامه های AirDisplay و iDisplay و برنامه های مشابه مغایرت دارد. این تکنولوژی با برنامه های سیستم ASTER سازگار است. این فناوری از وضوح تصویری بالای HD 1080P کاملا پشتیانی کرده و نمایش تصویری با کیفیت بالا (HDTV) را حفظ می کند و همچنین رله انتقال صدا ۵٫۱ را بخوبی انجام می دهد ؛ در واقع این برنامه تمامی نیازهای کاربر را برای راه اندازی محیط کاری ثانویه فراهم می کند.

با این حال، این فناوری وابسته به سخت افزار بوده و بایستی تنها از تجهیزاتی استفاده شود که با نیازهای خاص آن همخوانی دارند.

نیازمندیهای ضروری در رایانه های شخصی/لپ تاپ:

  • پردازنده Intel Core i3/i5/7 (حداقل برابری با پردازنده های نسل دوم و پردازنده های اتم و سری Celeron )

  • آداپتور نمایش ویدئویی یکپارچه شده با پردازنده(حداقل HD Graphics 2000 برای لپ تاپ و HD Graphics 2500 برای کامپیوترهای معمولی)

  • آداپتور وای فای  سازگار با تکنولوژی My WiFi اینتل.

  • امکان نصب هر یک از سیستم عامل های ویندوز نسخه های ۷/۸/۸٫۱ بر روی یک کامپیوتر وجود دارد.

افرادی که دارای لپ تاپ با گرافیک هیبریدی هستند، بایستی به یکی از انواع یکپارچه شده آن سوئیچ کرده و از آن استفاده کنند. سازنده های برخی از مدل های لپ تاپ، واحد پردازش گرافیکی (GPU) را حذف می کنند که WIDI در این موارد نمی تواند بر روی آن کار کند.

لیست جامعی از تجهیزات سازگار با WIDI را می توانید در سایت اینتلمشاهده کنید.

ویژگی های مورد نیاز برای آداپتور های تلویزیون و دستگاه تلویزیون:

در حال حاضر آداپتورهای زیر در بازار در دسترس هستند. اما ممکن است برخی مدل های دیگر به تازگی وارد بازار شده و یا در آینده نزدیک به بازار وارد شوند :

  • آداپتور تلویزیون D-Link DHD-131؛

  • آداپتور NETGEAR Push2TV HD؛

  • آداپتور تلویزیون Belkin ScreenCast

دستگاه تلویزیون باید قابلیت پشتیبانی از این تکنولوژی را داشته و یا حداقل برای اتصال به آداپتور، پورت HDMI داشته باشددر واقع از هر تلویزیون / مانیتوری که دارای پورت ورودی HDMI هستند، می توان استفاده کردتعداد زیادی از تلویزیون های هوشمند که در سال ۲۰۱۴ تولید شده اند، قابلیت پشتیبانی از فناوری WIDI و Miracast را داشته و در صورت در اختیار داشتن این نوع تلویزیون، دیگر مجبور به استفاده از آداپتور نخواهید بود.

بنابراین در این حالت ما از یک کامپیوتر، دستگاه تلویزیون سازگار و آداپتور تلویزیون NETGEAR Push2TV استفاده می کنیم.

۱٫ نصب و راه اندازی درایورها

در ابتدا، به نصب آخرین نسخه از درایورها، به خصوص آداپتور ویدئویی و آداپتور وای فای نیاز داریم. برای این کار می توان نسخه های نهایی را از سایت اینتل دانلود کرد و یا مجموعه مراحل زیر را انجام داده (کلیک دکمه سمت راست ماوس / به روز رسانی نرم افزار درایور / جستجوی خودکار درایورهای به روز رسانی شده) و نسخه نهایی آنها را دریافت کنید.

با اتصال به اینترنت، آخرین درایور ها به صورت خودکار دانلود شده و نصب می شوند.

برای اجرای WIDI در ویندوز ۸٫۱،به درایور و برنامه های اضافی نیاز نداریم.

برای اتصال WIDI در ویندوز ۷، به نصب درایور و نرم افزار نیاز خواهیم داشتبرای این منظور به نصب برنامه دانلود اتوماتیک Intel(R) WiDi نیاز داریم. این برنامه ابزاری را برای بروز رسانی اتوماتیک WIDI در اختیارمان قرار می دهد. بعد از راه اندازی این برنامه بر روی کامپیوتر، برنامه مذکور دستگاه PC را برای سازگاری با فناوری WiDi چک کرده و تمامی فایل های مورد نیاز را به طور خودکار دریافت و نصب خواهد کرد.

۲٫نحوه اتصال به آداپتور تلویزیون

برای اتصال، از آداپتور تلویزیونی NetGear PTV3000 استفاده می شوداین آداپتور با کمک کابل HDMI به تلویزیون وصل می شود (ممکن است همراه تجهیزات تلویزیون شما ارائه نشده باشد). این امکان وجود دارد که PTV3000 قابلیت اتصال به هر دو ورودی (سوکت معمولی و پورت USB) تلویزیون را داشته باشدالبته توجه داشته باشید، تنها در شرایطی که از سوکت برق معمولی استفاده شده باشد، می توان از گزینه اتصال USB استفاده کرد.

پس از اتصال آداپتور به تلویزیون، باید پورت ورودی HDMI مناسب را روی تلویزیون انتخاب کنید و پس از آن می توانید تصویر زیر را ببینید:

تصویر

بهتر است به روز رسانی سیستم عامل را در یک مرحله انجام دهیدبرای این منظور، دکمه واقع بر روی آداپتور را برای چند ثانیه فشار دهید، اینک وارد حالت تنظیم راه اندازی شده و دستورالعمل های مرتبط با به روز رسانی نمایش داده می شونداینک شبکه PTV3000 جدید در فهرست تجهیزات قابل دسترسی بی سیم نمایش داده می شود؛ پس از اتصال به آن، آدرس ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۳ را در نوار آدرس مرورگر وارد کنید .

کد میکرو (micro-code) را از محل فایل سیستم عامل که قبلا از سایت سازنده دریافت کردید، به روز رسانی کنیدپس از به روز رسانی، دستگاه را مجددا راه اندازی کنیدالان می توانید یک زبان را انتخاب کنیدزبان پیش فرض دستگاه، زبان انگلیسی است.

برای اتصال به تلویزیون هوشمند، باید تابع WIDI را در تنظیمات تلویزیون فعال کنیدبه عنوان مثال: در بخش زیر می توانید تنظیمات را با استفاده از WebOS LG (سیستم عامل چند منظوره لینوکس) مشاهده کنید. هر چند به عقیده ما در تنظیمات سایر مدل ها هم تفاوت چندانی وجود ندارد.

۳٫ نحوه افزودن Workstation ها در ویندوز ۸٫۱

پس از تنظیم و اتصال به آداپتور تلویزیون و یا فعال کردن عملکرد مورد نیاز در تلویزیون هوشمند، دستگاه ها در این سیستم عامل، باید به قسمت

Computer and Devices’ اضافه شده باشند.

پس از اضافه کردن Workstation ، اتصال به طور خودکار انجام می شوداگر به هر دلیلی اتصال برقرار نشد، بایستی این کار را بصورت دستی انجام داد.

۴٫ اتصال صفحه نمایش

نقطه نشانگر ماوس را روی گوشه سمت راست قرار داده و کارهای زیر را با رعایت توالی انجام دهید:

(Devices / Upload to the Display / Connect to Another Display / Push2TV)

پس از این مرحله در صورتیکه مانیتور با کابل معمولی متصل شده باشد، قابل دسترسی خواهد بودباید دسکتاپ برای آن توسعه یابد. تنها پس از برقراری اتصال بین سیستم و مانیتور، تصاویر بر روی آن قابل مشاهده خواهند بود و در این جا لازم است در صفحه تنظیم Aster Control’ علامت تیک که کنار گزینه AsterAutomatic Startup with the Computer Switching” گذاشته شده، برداشته شود. که این به معنی این است که ASTER روشن است اما در حال اجرا نیست.

۵٫ راه اندازی ASTER

در این مرحله بر روی صفحه مانیتور گزینه Account Selection’ یا انتخاب اکانت نمایش داده شده و یا بر روی دسکتاپAutologin’ را مشاهده می کنید.

در مورد ویندوز ۷، گزینه های ۳ و ۴ مفهومی نداشته و بی ربط هستندبرای اتصال به WIDI باید از برنامه اینتل WiDi استفاده کنید. این برنامه پس از راه اندازی و بالا آمدن، Workstation هایی که قابل اتصال هستند را تشخیص می دهد. پس از اولین اتصال بایستی پینکد وارد شود؛ برای مشاهده این کد نیازی به ورود مجدد به برنامه نخواهید داشت و پس از برقراری اتصال با مانیتور بر روی آن نمایش داده می شود.

در مورد ویندوز ۸٫۱ نکته قابل بررسی که می توان با آن مواجه شد، عدم درخواست پینکد از کاربر است. البته این مسئله ممکن است بدلیل برقراری اتصال غیر مجاز رخ دهد.

  پس از اتصال اینتل WiDi به نرم افزار، پارامترهای مانیتور متصل شده در دسترس قرار می گیرند. در برخی موارد خاص، امکان انتخاب کیفیت تصویر و یا سرعت عملکرد نیز وجود خواهد داشت.

برای کسب نتایج بهتر در نحوه عملکرد نرم افزار در شرایط مختلف، محتوای رسانه ای متفاوت با بالاترین کیفیت تصویری مورد بررسی قرار گرفت و با هیچ مشکل جدی مواجه نشده و اختلالی ایجاد نشد. در آزمایش عملی، کیفیت تصاویر در فیلم هایی با اتصال HDMI و FULL HD بدون نقص بوده و تنها در تصاویر کوچک پرش هایی مشاهده شده است.

در تمام برنامه های کاربردی غیر سه بعدی اشاره گر ماوس دارای یک الگوی مشابه است، هنگامی که ماوس به شکلی ناگهانی به سمت بالا جابجا شود، به وضوح می توان سرعت حرکت نشانگر ماوس را بررسی کردنشانگر ماوس به برخی اقدامات کاربر با تاخیر پاسخ می دهد، البته بر ​​روی دسکتاپ و در حالی که کاربر با برنامه های کاربردی گرافیک مشغول به کار است، مقدار تأخیر عملا نا محسوس استبا این حال، در بازی ها به خصوص بازیهای که در آنها سرعت و پویایی بیشتر حائز اهمیت است (به عنوان مثال Warcraft III یا Dota2)، مقدار تاخیر آشکار تر می شود و در نتیجه می تواند عاملی برای شکست در بازی محسوب شوداما در بازیهای فکری و استراتژیک( مانند Heroes of Might and Magic) هیچ مشکلی مشاهده نمی شود.

به عنوان یک قاعده کلی باید یادآور شویم که ، به روز رسانی سیستم عامل آداپتور باعث می شود همه چیز بهتر عمل کند، بنابراین به روز رسانی را فراموش نکنید.